Má smysl zajít na kurz kreslení pravou hemisférou?

O všem možném i nemožném

Má smysl zajít na kurz kreslení pravou hemisférou?

Příspěvekod Ludwig » 2. listopad 2013 11:56

Poslední dobou jsem začal trochu více kreslit tužkou a zaujaly mě nabídky na kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Má s tím někdo nějakou zkušenost? Vyplatí se to? Naučím se tam něco nového? Nebo to je jen způsob jak vytřískat z lidí prachy?

A co jiné kurzy kreslení - máte nějaké zkušenosti, byli jste na nějakém? Jsem amatér, kreslím si pro radost, ale rád bych tento koníček někam dále posunul.
Hodnocení: 0
Ludwig

IP: 109.80.238.1xx

Reputace: 0

Re: Má smysl zajít na kurz kreslení pravou hemisférou?

Příspěvekod admin » 5. listopad 2013 20:39

Také nad tímto kurzem uvažuji - nebo spíše obecně o nějakém kurzu kreslení, cítím, že tam mám velké rezervy.

A jinak kamarádka, co na tomto kurzu byla, tak říkala, že o tu hemisféru až tak moc nejde, a že největší marketingový trik spočívá v těch ukázkách kresby před kurzem a po kurzu, kde je vidět ohromný rozdíl. Ale fígl je v tom, že na kresbu na začátku kurzu mají lidi asi tak jednu hodinu, pak se školí, takže se přece jen něco nového naučí a na kresbu "po kurzu" mají třeba 4 hodiny. Takže bacha na to, moc bych si od toho nesliboval. Ale jsou to informace z druhé ruky a z jednoho kurzu, možná, že ty ostatní jsou jiné - nezažil jsem, takže nevím.

Každopádně také uvítám další názor!
Administrátor a tvůrce webu http://ilustrator.cz
admin
Administrátor

Příspěvekod hammin » 7. listopad 2013 14:36

Mne pripada, ze tyhle kurzy za moc nestoji, v posledich letech se vyrojily jak houby po desti, to uz bych radeji doporucoval zkusit nejaky kurz na umelecke skole.
hammin

IP: 109.80.238.1xx

Příspěvekod zorart » 7. listopad 2013 15:22

Zdravím všechny.
Kreslení pravou mozkovou hemisférou je metoda jak naučit člověka kreslit a je velice funkční.
Vymyslela ji Betty Edwards, která učila kreslení a začala uvažovat nad tím, jak konkrétně probíhá proces od vnímání předlohy po výsledné přenesení na papír. Proto má tento zvláštní název.
Bohužel zde nemá tuto metodu patentovanou a tak zde pod tímto názvem probíhá řada kurzů s jiným obsahem. Překreslování fotografie portrétu na papír je vzdálená obsahu této metody a i pro posun v kresbě je neúčinná. Proto zde dochází k mýlce, jelikož tato metoda a kurzy v čechách (většina) s tímto názvem nemají nic společného.
Dle mého názoru jde o klamání zákazníka, ale díky zmíněné problematice s patentem jde o věc legální.
Já kreslím mnoho let, prošla jsem si oběma tipy kurzů a mohu říci, že originál mi dal mnohem více, než většina klasických kurzů kresby. Ovšem s ohledem na to, že jsem z výtvarné rodiny a odsud si nesu již určitý náhled na výtvarné umění jako takové.
Tento kurz jsem nějakou dobu vedla, čerpala jsem společně z autorčiny i vlastní zkušennosti a výsledky byly neustálím překvapením.
Zjistila jsem, že většina lidí má schopnost naučit se kreslit (možná to pro někoho není novinka - pro mne byla) a děti hlásící se na výtvarné školy se vždy umístily mezi prvními.
Momentálně se chystám změnit svůj kurz - minimálně obsahem, rozhodně názvem.
A to jednoduše pro to, abych se oddělila od "nepravých kurzů". Je mi to zatěžko, jelikož se cítím jako bych dělala něco špatného, niméně zde jiná možnost nezbývá.
Co se týče metody, je možné zakoupit knihu od autorky vydanou v češtině, ale jen podle knihy se učit je krapet krkolomné. Rozhodně ale pomůže pro informovanost o metodě.
Práce lidí co navštívili můj kurz můžete najít na: http://www.zorart.cz/kurzyGalerie.php
Kdyby chtěl někdo pomoci s kresbou můžete mě kontaktovat.
Děkuji za tuto diskuzi.
Zora
+admin Hodnocení: +1
zorart

Reputace: +1

Příspěvekod Jergon » 31. květen 2015 17:58

To, co se naučíš v kursech kreslení pravou hemisférou, lze v zásadě shrnout do jediné věty: "kresli přesně to, co vidíš, a nepřemýšlej nad tím, co to je". To je v zásadě vše... ;) Tím to ovšem nechci shazovat, ono uvědomění a dodržování téhle jediné zdánlivě triviální zásady dělá divy. Kdo opravdu kreslí to, co vidí, a dělá to poctivě, ten prostě zreplikuje danou realitu jako kopírka a výsledek je bravurní kresba, kterou se klidně naučíte za víkend. Kdo nad tím uvažuje, ten začne stylizovat, kreslí to, co by tam podle logiky mělo být a ne to, co tam opravdu je. A místo kresby obdrží čmáranici. To je celé tajemství - ale kurz stejně doporučuju, už kvůli té atmosféře a zážitku... :)
Jergon

IP: 90.181.200.1xx

Příspěvekod Jergon » 31. květen 2015 18:04

zorart píše:Zdravím všechny.
Kreslení pravou mozkovou hemisférou je metoda jak naučit člověka kreslit a je velice funkční.
Vymyslela ji Betty Edwards, která učila kreslení a začala uvažovat nad tím, jak konkrétně probíhá proces od vnímání předlohy po výsledné přenesení na papír. Proto má tento zvláštní název.
Bohužel zde nemá tuto metodu patentovanou a tak zde pod tímto názvem probíhá řada kurzů s jiným obsahem. Překreslování fotografie portrétu na papír je vzdálená obsahu této metody a i pro posun v kresbě je neúčinná. Proto zde dochází k mýlce, jelikož tato metoda a kurzy v čechách (většina) s tímto názvem nemají nic společného.

Zajímavé, tohle jsem netušil... Děkuji za podnětnou informaci, určitě prohlédnu váš web.
Jergon

IP: 90.181.200.1xx

Příspěvekod Avordo » 5. červenec 2015 16:10

Ludwig píše:Poslední dobou jsem začal trochu více kreslit tužkou a zaujaly mě nabídky na kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Má s tím někdo nějakou zkušenost? Vyplatí se to? Naučím se tam něco nového? Nebo to je jen způsob jak vytřískat z lidí prachy?

A co jiné kurzy kreslení - máte nějaké zkušenosti, byli jste na nějakém? Jsem amatér, kreslím si pro radost, ale rád bych tento koníček někam dále posunul.

Byl jsem na takovém kurzu a osobně mi to pomohlo v tom že si věřím že jsem schopný nakreslit něco což už nějak vypadá a ne jako kresba z druhé třídy. Zároveň jak už tu někdo psal. Přišel jsem, vybral si portrét (čb fotka) který jsem chtěl kreslit a měl jsem cca hodinu kreslit ten portrét tak jak nejlíp umím. První kresba dopadla samozřejmě hrozně. Po té hodině jsme skupinově meditovali odhadem asi 20 minut pak jsme uvolňovali ruce z nějakého důvodu jak pravou tak levou. Kreslili jsme různé znaky. Pak nám paní vysvětlila jak se kreslí ústa a oči. Druhý den jsme začali postupně kreslit ten vybraný portrét pod jejím dohledem (nikdy ale nezasáhla do vašeho výtvoru) jen vás jakoby vedla jak by se co mělo kreslit. No a asi po 7 hodinách jsme porovnali výsledek s první kresbou. Rozdíl byl fakt šílenej. Ale myslím si že je to důkaz toho že kreslit umí každý ale je rozdíl když nad tím můžete strávit půl dne a když vás někdo vede. Pro nabrání sebevědomí určitě doporučuju ale jestli to má něco společného s používáním hemisfér to vážně říct nedokážu. A ještě jedna věc. Pro člověka co se kreslením už nějaký ten pátek zabývá a dělá viditelné pokroky je to asi zbytečné.
Avordo

IP: 88.100.32.2xx

Příspěvekod Michaela » 6. prosinec 2015 12:41

Podle mě je to spíš byznis. Také je na trhu knížka která je mnohem levnější mež kurzy a výsledek bude stejný.
Michaela

IP: 123.2.237.xx

Příspěvekod Michaela » 6. prosinec 2015 12:44

Michaela píše:Podle mě je to spíš byznis. Také je na trhu knížka která je mnohem levnější mež kurzy a výsledek bude stejný.

Já například kreslím od mala.
http://michaelanovakova.simplesite.com/422353707
Michaela

IP: 123.2.237.xx

Příspěvekod Sebastian Lomenski » 31. říjen 2016 10:52

Je to samozřejmě podvod.
Sebastian Lomenski

IP: 193.165.79.xx

Další

Zpět na Volná diskuse